3M 926381-01-11-EU
926381-01-11-EU picture photo
Mfg. Part Number
926381-01-11-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 11POS .100" GOLD
Datasheet Download
926381-01-11-EU.pdf
Availability of 926381-01-11-EU
QUANTITY
926381-01-11-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 926381-01-11-EU
Internal Part NumberEIS-926381-01-11-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.545" (13.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926381-01-11-EU
Related Links926381-, 926381-01-11-EU Datasheet, 3M Distributor
926381-01-11-EU Details Description
Related parts for 926381-01-11-EU
SCR SENS 400V 8A TO-202 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
REDUNDANCY MOD QUINT-DIODE/40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 578MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf