3M 926581-01-11-EU
926581-01-11-EU picture photo
Mfg. Part Number
926581-01-11-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 11POS .100" GOLD
Datasheet Download
926581-01-11-EU.pdf
Availability of 926581-01-11-EU
QUANTITY
926581-01-11-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 926581-01-11-EU
Internal Part NumberEIS-926581-01-11-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions11
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.965" (24.51mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.400" (10.16mm)
Length - Tail0.465" (11.81mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926581-01-11-EU
Related Links926581-, 926581-01-11-EU Datasheet, 3M Distributor
926581-01-11-EU Details Description
Related parts for 926581-01-11-EU
FIXED IND 12UH 1.39A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf