3M 926581-01-15-EU
926581-01-15-EU picture photo
Mfg. Part Number
926581-01-15-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 15POS .100" GOLD
Datasheet Download
926581-01-15-EU.pdf
Availability of 926581-01-15-EU
QUANTITY
926581-01-15-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 926581-01-15-EU
Internal Part NumberEIS-926581-01-15-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions15
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.965" (24.51mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.400" (10.16mm)
Length - Tail0.465" (11.81mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926581-01-15-EU
Related Links926581-, 926581-01-15-EU Datasheet, 3M Distributor
926581-01-15-EU Details Description
Related parts for 926581-01-15-EU
MIC COND ANALOG OMNI -60DB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
TORXPLUS KEY SET W/HOLDER 7PC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS DUAL TIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.5GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 50POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY AUTO SPDT 30A 12V datasheet.pdf
SHIM WASHER datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf