Coto Technology 9270-24-20TR
9270-24-20TR picture photo
Mfg. Part Number
9270-24-20TR
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY RF SPST 500MA 24V
Datasheet Download
9270-24-20TR.pdf
Availability of 9270-24-20TR
QUANTITY
9270-24-20TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 9270-24-20TR
Internal Part NumberEIS-9270-24-20TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesReed Relays Technical, Appl Into
Standard Package1,000
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Series9270
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeRF
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)13.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)2 VDC
Operate Time0.4ms
Release Time0.1ms
FeaturesMagnetic Shield
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance-
Operating Temperature-20°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9270-24-20TR
Related Links9270-2, 9270-24-20TR Datasheet, Coto Technology Distributor
9270-24-20TR Details Description
Related parts for 9270-24-20TR
DIODE GEN PURP 80V LEADLESS datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 40DIP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 2.2K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
HOLDER BATT-STACK 2 CR2032 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 14KHZ 10UQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.12A 283 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf