3M 929400-01-36-RK
929400-01-36-RK picture photo
Mfg. Part Number
929400-01-36-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 36POS
Datasheet Download
929400-01-36-RK.pdf
Availability of 929400-01-36-RK
QUANTITY
929400-01-36-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929400-01-36-RK
Internal Part NumberEIS-929400-01-36-RK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakable
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929400-01-36-RK
Related Links929400-, 929400-01-36-RK Datasheet, 3M Distributor
929400-01-36-RK Details Description
Related parts for 929400-01-36-RK
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK ZINC X2 datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AOC QSFP-QSFP FDR 4CH OM2+ 7M datasheet.pdf
IC DSP ARM SOC 1517PBGA datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
AB 3C 3#12 SKT RECP datasheet.pdf
MPPSTM Miniature Package Power Solutions DUAL 40V PNP LOW SATURATION TRANSISTOR IC datasheet.pdf