3M 929450-01-11-I
929450-01-11-I picture photo
Mfg. Part Number
929450-01-11-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 11POS
Datasheet Download
929450-01-11-I.pdf
Availability of 929450-01-11-I
QUANTITY
929450-01-11-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929450-01-11-I
Internal Part NumberEIS-929450-01-11-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929450-01-11-I
Related Links929450-, 929450-01-11-I Datasheet, 3M Distributor
929450-01-11-I Details Description
Related parts for 929450-01-11-I
CONN RING FLAG 2 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R048M C1-S4 ADAPTER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23 datasheet.pdf