3M 929450-01-36-EU
929450-01-36-EU picture photo
Mfg. Part Number
929450-01-36-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 36POS STR .100" GOLD
Datasheet Download
929450-01-36-EU.pdf
Availability of 929450-01-36-EU
QUANTITY
929450-01-36-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929450-01-36-EU
Internal Part NumberEIS-929450-01-36-EU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929450-01-36-EU
Related Links929450-, 929450-01-36-EU Datasheet, 3M Distributor
929450-01-36-EU Details Description
Related parts for 929450-01-36-EU
CONN JACK 6POS FEMALE CIRC datasheet.pdf
DIODE TUNING FM DUAL 32V TO92 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 15K OHM 16DIP datasheet.pdf
EPOXY ADHESIVE DUO-PACK 37ML datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 10A TO220AC datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 16SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 5V OUT datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf