3M 929550-01-09-I
929550-01-09-I picture photo
Mfg. Part Number
929550-01-09-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL R/A 9POS
Datasheet Download
929550-01-09-I.pdf
Availability of 929550-01-09-I
QUANTITY
929550-01-09-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929550-01-09-I
Internal Part NumberEIS-929550-01-09-I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions9
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929550-01-09-I
Related Links929550-, 929550-01-09-I Datasheet, 3M Distributor
929550-01-09-I Details Description
Related parts for 929550-01-09-I
CAP FILM 2.2UF 20% 760VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SOCKET MINI GRID 196-BGA 1.MMM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 36.9V 80A 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf