3M 929550-01-16-EU
929550-01-16-EU picture photo
Mfg. Part Number
929550-01-16-EU
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL R/A 16POS
Datasheet Download
929550-01-16-EU.pdf
Availability of 929550-01-16-EU
QUANTITY
929550-01-16-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929550-01-16-EU
Internal Part NumberEIS-929550-01-16-EU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929550-01-16-EU
Related Links929550-, 929550-01-16-EU Datasheet, 3M Distributor
929550-01-16-EU Details Description
Related parts for 929550-01-16-EU
RES 604K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf