3M 929647-01-27-I
929647-01-27-I picture photo
Mfg. Part Number
929647-01-27-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 27POS STR .100 GOLD
Datasheet Download
929647-01-27-I.pdf
Availability of 929647-01-27-I
QUANTITY
929647-01-27-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-01-27-I
Internal Part NumberEIS-929647-01-27-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-01-27-I
Related Links929647-, 929647-01-27-I Datasheet, 3M Distributor
929647-01-27-I Details Description
Related parts for 929647-01-27-I
IC SWITCH QUAD 1X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (C-128-04) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS TIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf
IC PWR VOLT MONITOR 30A 8SOP GW datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 330 PF 1% 100VDC AXIAL datasheet.pdf