3M 929647-05-27-I
929647-05-27-I picture photo
Mfg. Part Number
929647-05-27-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SNGL STR 27POS
Datasheet Download
929647-05-27-I.pdf
Availability of 929647-05-27-I
QUANTITY
929647-05-27-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-05-27-I
Internal Part NumberEIS-929647-05-27-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-05-27-I
Related Links929647-, 929647-05-27-I Datasheet, 3M Distributor
929647-05-27-I Details Description
Related parts for 929647-05-27-I
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD-CH 16-TSSOP datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RIS,XG,50/125,SC DUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 21POS datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf