3M 929665-09-25-I
929665-09-25-I picture photo
Mfg. Part Number
929665-09-25-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS
Datasheet Download
929665-09-25-I.pdf
Availability of 929665-09-25-I
QUANTITY
929665-09-25-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929665-09-25-I
Internal Part NumberEIS-929665-09-25-I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929665-09-25-I
Related Links929665-, 929665-09-25-I Datasheet, 3M Distributor
929665-09-25-I Details Description
Related parts for 929665-09-25-I
CONN RECEPT/CAP 4 POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V TSMT8 datasheet.pdf