3M 929700-01-33-RK
929700-01-33-RK picture photo
Mfg. Part Number
929700-01-33-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 33POS STR .100" TIN
Datasheet Download
929700-01-33-RK.pdf
Availability of 929700-01-33-RK
QUANTITY
929700-01-33-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929700-01-33-RK
Internal Part NumberEIS-929700-01-33-RK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929700-01-33-RK
Related Links929700-, 929700-01-33-RK Datasheet, 3M Distributor
929700-01-33-RK Details Description
Related parts for 929700-01-33-RK
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 96KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 24 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 500MM X 1750M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A MP3A datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf