3M 929705-09-19-I
929705-09-19-I picture photo
Mfg. Part Number
929705-09-19-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 19POS STR .100" GOLD
Datasheet Download
929705-09-19-I.pdf
Availability of 929705-09-19-I
QUANTITY
929705-09-19-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929705-09-19-I
Internal Part NumberEIS-929705-09-19-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929705-09-19-I
Related Links929705-, 929705-09-19-I Datasheet, 3M Distributor
929705-09-19-I Details Description
Related parts for 929705-09-19-I
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CONN GASKET SKT 40 REAR PNL NE datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W SMBG datasheet.pdf
SOP-8 SSR 1 FORM A datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 120MA 9.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf