3M 929705-09-30-I
929705-09-30-I picture photo
Mfg. Part Number
929705-09-30-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS STR .100" GOLD
Datasheet Download
929705-09-30-I.pdf
Availability of 929705-09-30-I
QUANTITY
929705-09-30-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929705-09-30-I
Internal Part NumberEIS-929705-09-30-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929705-09-30-I
Related Links929705-, 929705-09-30-I Datasheet, 3M Distributor
929705-09-30-I Details Description
Related parts for 929705-09-30-I
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 460MA 949 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V T2H 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf