3M 929705-11-27-EU
929705-11-27-EU picture photo
Mfg. Part Number
929705-11-27-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 27POS STR .100" GOLD
Datasheet Download
929705-11-27-EU.pdf
Availability of 929705-11-27-EU
QUANTITY
929705-11-27-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929705-11-27-EU
Internal Part NumberEIS-929705-11-27-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929705-11-27-EU
Related Links929705-, 929705-11-27-EU Datasheet, 3M Distributor
929705-11-27-EU Details Description
Related parts for 929705-11-27-EU
SCR 1400-2000V 170A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
CONN HEADER EH SIDE 11POS 2.5MM datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 33POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.038DIA TIN datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
MOTION SENSOR H TYPE 8CM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.35A datasheet.pdf