3M 929710-03-13-RK
929710-03-13-RK picture photo
Mfg. Part Number
929710-03-13-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS
Datasheet Download
929710-03-13-RK.pdf
Availability of 929710-03-13-RK
QUANTITY
929710-03-13-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929710-03-13-RK
Internal Part NumberEIS-929710-03-13-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929710-03-13-RK
Related Links929710-, 929710-03-13-RK Datasheet, 3M Distributor
929710-03-13-RK Details Description
Related parts for 929710-03-13-RK
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.6PF 100V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 4.1A 73 MOHM TH datasheet.pdf
63331A107 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 12MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS 2NPN 30V 1A 6HUSON datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 240VAC 110VDC datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 110 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf