3M 929710-06-10-RK
929710-06-10-RK picture photo
Mfg. Part Number
929710-06-10-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20PS STR DL .100 TIN
Datasheet Download
929710-06-10-RK.pdf
Availability of 929710-06-10-RK
QUANTITY
929710-06-10-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929710-06-10-RK
Internal Part NumberEIS-929710-06-10-RK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929710-06-10-RK
Related Links929710-, 929710-06-10-RK Datasheet, 3M Distributor
929710-06-10-RK Details Description
Related parts for 929710-06-10-RK
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.6A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf