3M 929715-10-09-EU
929715-10-09-EU picture photo
Mfg. Part Number
929715-10-09-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 18POS DUAL .100 STR
Datasheet Download
929715-10-09-EU.pdf
Availability of 929715-10-09-EU
QUANTITY
929715-10-09-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929715-10-09-EU
Internal Part NumberEIS-929715-10-09-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929715-10-09-EU
Related Links929715-, 929715-10-09-EU Datasheet, 3M Distributor
929715-10-09-EU Details Description
Related parts for 929715-10-09-EU
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC TV TUNER 5V 30TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMPAT 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE RECT ULT FAST REC A-PKG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TIP SOLDERING F SPI 27 3.0MM ST datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf