3M 929730-01-18-RK
929730-01-18-RK picture photo
Mfg. Part Number
929730-01-18-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 18POS R/A .100" TIN
Datasheet Download
929730-01-18-RK.pdf
Availability of 929730-01-18-RK
QUANTITY
929730-01-18-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929730-01-18-RK
Internal Part NumberEIS-929730-01-18-RK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929730-01-18-RK
Related Links929730-, 929730-01-18-RK Datasheet, 3M Distributor
929730-01-18-RK Details Description
Related parts for 929730-01-18-RK
CONN RING 6 AWG # 3/8 SOLIS datasheet.pdf
CABLE SMA/BNC 12" RG-142 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DL W/HARDWARE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
TAPE ADH TRANSFER 4"X 60YD datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SMA PLUG STR RP RG316 datasheet.pdf
LJT 85C 85#22 SKT WALL RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 1/3W 0603 datasheet.pdf