3M 929745-01-30-EU
929745-01-30-EU picture photo
Mfg. Part Number
929745-01-30-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 60POS DUAL .100" R/A
Datasheet Download
929745-01-30-EU.pdf
Availability of 929745-01-30-EU
QUANTITY
929745-01-30-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929745-01-30-EU
Internal Part NumberEIS-929745-01-30-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929745-01-30-EU
Related Links929745-, 929745-01-30-EU Datasheet, 3M Distributor
929745-01-30-EU Details Description
Related parts for 929745-01-30-EU
RES SMD 7.5KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IND DELAY LINE 500PS 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST LV 16-SOIC datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 85.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SLIP RING - 3 WIRE (10A) datasheet.pdf