3M 929800-01-10-RK
929800-01-10-RK picture photo
Mfg. Part Number
929800-01-10-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS .100" TIN
Datasheet Download
929800-01-10-RK.pdf
Availability of 929800-01-10-RK
QUANTITY
929800-01-10-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929800-01-10-RK
Internal Part NumberEIS-929800-01-10-RK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.093" (2.36mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929800-01-10-RK
Related Links929800-, 929800-01-10-RK Datasheet, 3M Distributor
929800-01-10-RK Details Description
Related parts for 929800-01-10-RK
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 8-SO datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
HEATSINK SSR 45MM 2.2DEG C/W DIN datasheet.pdf
TXRX ESD PROT 5.5V RS232 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.254A 78 MOHM datasheet.pdf
SCR 800V 165A TO-94 datasheet.pdf