3M 929805-01-11-EU
929805-01-11-EU picture photo
Mfg. Part Number
929805-01-11-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 11POS .100" GOLD
Datasheet Download
929805-01-11-EU.pdf
Availability of 929805-01-11-EU
QUANTITY
929805-01-11-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929805-01-11-EU
Internal Part NumberEIS-929805-01-11-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.093" (2.36mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929805-01-11-EU
Related Links929805-, 929805-01-11-EU Datasheet, 3M Distributor
929805-01-11-EU Details Description
Related parts for 929805-01-11-EU
IC REG LDO ADJ 20MA 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE 1" X 36 YD datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT 712MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
6 P UNMA 2MM(4 KM)STF datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf