3M 929805-01-27-EU
929805-01-27-EU picture photo
Mfg. Part Number
929805-01-27-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 27POS .100" GOLD
Datasheet Download
929805-01-27-EU.pdf
Availability of 929805-01-27-EU
QUANTITY
929805-01-27-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 929805-01-27-EU
Internal Part NumberEIS-929805-01-27-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.093" (2.36mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929805-01-27-EU
Related Links929805-, 929805-01-27-EU Datasheet, 3M Distributor
929805-01-27-EU Details Description
Related parts for 929805-01-27-EU
BATTERY PK 13.5V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FLEXIBLE LIGHT PIPE ADAPTER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SMB PLUG STR MINI-75OHM RG59 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf