3M 929834-01-17-RK
929834-01-17-RK picture photo
Mfg. Part Number
929834-01-17-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 17POS SNGL .100 STR
Datasheet Download
929834-01-17-RK.pdf
Availability of 929834-01-17-RK
QUANTITY
929834-01-17-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929834-01-17-RK
Internal Part NumberEIS-929834-01-17-RK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929834-01-17-RK
Related Links929834-, 929834-01-17-RK Datasheet, 3M Distributor
929834-01-17-RK Details Description
Related parts for 929834-01-17-RK
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC 4BT SYNC U/D BNRY CNTR 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf