3M 929836-03-10-RK
929836-03-10-RK picture photo
Mfg. Part Number
929836-03-10-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS
Datasheet Download
929836-03-10-RK.pdf
Availability of 929836-03-10-RK
QUANTITY
929836-03-10-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929836-03-10-RK
Internal Part NumberEIS-929836-03-10-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929836-03-10-RK
Related Links929836-, 929836-03-10-RK Datasheet, 3M Distributor
929836-03-10-RK Details Description
Related parts for 929836-03-10-RK
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 450MHZ 408TBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 120W datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WASHER,WAVE SPRING datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 63V RAD datasheet.pdf