3M 929836-03-20-RK
929836-03-20-RK picture photo
Mfg. Part Number
929836-03-20-RK
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS
Datasheet Download
929836-03-20-RK.pdf
Availability of 929836-03-20-RK
QUANTITY
929836-03-20-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 929836-03-20-RK
Internal Part NumberEIS-929836-03-20-RK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929836-03-20-RK
Related Links929836-, 929836-03-20-RK Datasheet, 3M Distributor
929836-03-20-RK Details Description
Related parts for 929836-03-20-RK
TERM EDGE TWIN LF 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
SHROUD DOUBLE datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP SILICON 2.7PF 5% 50V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX 2ND GEN SAE J2602 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf