3M 929841-01-16-RA
929841-01-16-RA picture photo
Mfg. Part Number
929841-01-16-RA
Brief Description
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929841-01-16-RA.pdf
Availability of 929841-01-16-RA
QUANTITY
929841-01-16-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of 929841-01-16-RA
Internal Part NumberEIS-929841-01-16-RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929841-01-16-RA
Related Links929841-, 929841-01-16-RA Datasheet, 3M Distributor
929841-01-16-RA Details Description
Related parts for 929841-01-16-RA
CAP NIOB OXIDE 1000UF 2.5V 2924 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 12POS PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 100POS datasheet.pdf
IC LINE INTERFACE 5V T1/E1 PLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW DO35 datasheet.pdf
CIR BRKR 6A 277VDC 65VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf