3M 929841-01-16-RB
929841-01-16-RB picture photo
Mfg. Part Number
929841-01-16-RB
Brief Description
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929841-01-16-RB.pdf
Availability of 929841-01-16-RB
QUANTITY
929841-01-16-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 929841-01-16-RB
Internal Part NumberEIS-929841-01-16-RB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929841-01-16-RB
Related Links929841-, 929841-01-16-RB Datasheet, 3M Distributor
929841-01-16-RB Details Description
Related parts for 929841-01-16-RB
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH TRPL SPDT 16LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
NTC THERMISTOR 0805 2K2 H62 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf