3M 929841-01-20-RA
929841-01-20-RA picture photo
Mfg. Part Number
929841-01-20-RA
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929841-01-20-RA.pdf
Availability of 929841-01-20-RA
QUANTITY
929841-01-20-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of 929841-01-20-RA
Internal Part NumberEIS-929841-01-20-RA
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929841-01-20-RA
Related Links929841-, 929841-01-20-RA Datasheet, 3M Distributor
929841-01-20-RA Details Description
Related parts for 929841-01-20-RA
CONN RECEPT VERT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
PWR SUP BRD MNT 15V 15W 1.00A datasheet.pdf
BRACKET datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf