3M 929842-01-18-RA
929842-01-18-RA picture photo
Mfg. Part Number
929842-01-18-RA
Brief Description
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929842-01-18-RA.pdf
Availability of 929842-01-18-RA
QUANTITY
929842-01-18-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of 929842-01-18-RA
Internal Part NumberEIS-929842-01-18-RA
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929842-01-18-RA
Related Links929842-, 929842-01-18-RA Datasheet, 3M Distributor
929842-01-18-RA Details Description
Related parts for 929842-01-18-RA
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 2-4 16SO datasheet.pdf
FLANGE ABS 5.8X3.0X0.1 BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 40UH 4A 27 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf