3M 929842-01-28-RB
929842-01-28-RB picture photo
Mfg. Part Number
929842-01-28-RB
Brief Description
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929842-01-28-RB.pdf
Availability of 929842-01-28-RB
QUANTITY
929842-01-28-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 929842-01-28-RB
Internal Part NumberEIS-929842-01-28-RB
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929842-01-28-RB
Related Links929842-, 929842-01-28-RB Datasheet, 3M Distributor
929842-01-28-RB Details Description
Related parts for 929842-01-28-RB
CONN RECEPT 6POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
BATTERY PK 15.0V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 3GHZ 32TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS SIDE ENT 7.5MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 24KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 105MA 17 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSP PANEL PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf