3M 929850-01-14-RB
929850-01-14-RB picture photo
Mfg. Part Number
929850-01-14-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929850-01-14-RB.pdf
Availability of 929850-01-14-RB
QUANTITY
929850-01-14-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 929850-01-14-RB
Internal Part NumberEIS-929850-01-14-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeForked
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929850-01-14-RB
Related Links929850-, 929850-01-14-RB Datasheet, 3M Distributor
929850-01-14-RB Details Description
Related parts for 929850-01-14-RB
SURGE SUPP 58V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf