3M 929850-01-19-RA
929850-01-19-RA picture photo
Mfg. Part Number
929850-01-19-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929850-01-19-RA.pdf
Availability of 929850-01-19-RA
QUANTITY
929850-01-19-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of 929850-01-19-RA
Internal Part NumberEIS-929850-01-19-RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeForked
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929850-01-19-RA
Related Links929850-, 929850-01-19-RA Datasheet, 3M Distributor
929850-01-19-RA Details Description
Related parts for 929850-01-19-RA
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 1POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf