3M 929870-01-11-RB
929870-01-11-RB picture photo
Mfg. Part Number
929870-01-11-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
929870-01-11-RB.pdf
Availability of 929870-01-11-RB
QUANTITY
929870-01-11-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 929870-01-11-RB
Internal Part NumberEIS-929870-01-11-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeForked
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929870-01-11-RB
Related Links929870-, 929870-01-11-RB Datasheet, 3M Distributor
929870-01-11-RB Details Description
Related parts for 929870-01-11-RB
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM26H/MC26G/MDM26H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 11.7A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 25POS GOLD datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64FLGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf