Cornell Dubilier Electronics 930C2P33K-F
930C2P33K-F picture photo
Mfg. Part Number
930C2P33K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
930C2P33K-F.pdf
Availability of 930C2P33K-F
QUANTITY
930C2P33K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 930C2P33K-F
Internal Part NumberEIS-930C2P33K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series930C
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC175V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.362" Dia x 1.000" L (9.20mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)930C2P33K-F
Related Links930C2, 930C2P33K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
930C2P33K-F Details Description
Related parts for 930C2P33K-F
FIXED IND 18UH 710MA 260 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 31C P 8" WHT JACKS datasheet.pdf