Cornell Dubilier Electronics 930C2W1P8K-F
930C2W1P8K-F picture photo
Mfg. Part Number
930C2W1P8K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
930C2W1P8K-F.pdf
Availability of 930C2W1P8K-F
QUANTITY
930C2W1P8K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 930C2W1P8K-F
Internal Part NumberEIS-930C2W1P8K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series930C
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC175V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.665" Dia x 1.248" L (16.90mm x 31.70mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)930C2W1P8K-F
Related Links930C2W, 930C2W1P8K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
930C2W1P8K-F Details Description
Related parts for 930C2W1P8K-F
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8UMAX datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DDR3 1GB SODIMM datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf