FFF 93167-101HLF
93167-101HLF picture photo
Mfg. Part Number
93167-101HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
93167-101HLF.pdf
Availability of 93167-101HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
93167-101HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 93167-101HLF
Internal Part NumberEIS-93167-101HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBergstik Header Series 09/Apr/2012
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions1
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93167-101HLF
Related Links93167-, 93167-101HLF Datasheet, FFF Distributor
93167-101HLF Details Description
Related parts for 93167-101HLF
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 560MA 735 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 140MA 3.12 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 133K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 15SPS 2CH A4 8MSOP datasheet.pdf
CABLE TAP COMPRESSION COPPER datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf