Cornell Dubilier Electronics 935C2W10K-F
935C2W10K-F picture photo
Mfg. Part Number
935C2W10K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 200VDC AXIAL
Datasheet Download
935C2W10K-F.pdf
Availability of 935C2W10K-F
QUANTITY
935C2W10K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 935C2W10K-F
Internal Part NumberEIS-935C2W10K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series935
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC140V
Voltage Rating - DC200V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.906" Dia x 2.248" L (23.00mm x 57.10mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)935C2W10K-F
Related Links935C2, 935C2W10K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
935C2W10K-F Details Description
Related parts for 935C2W10K-F
IC 4.12V P-P 15% TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 15 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES SMD 2.252K OHM 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY DUAL SZ24B datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IC MMIC GAAS AMP LNA 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC datasheet.pdf