FFF 93690-101-60LF
93690-101-60LF picture photo
Mfg. Part Number
93690-101-60LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
93690-101-60LF.pdf
Availability of 93690-101-60LF
QUANTITY
93690-101-60LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 93690-101-60LF
Internal Part NumberEIS-93690-101-60LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93690-101-60LF
Related Links93690-1, 93690-101-60LF Datasheet, FFF Distributor
93690-101-60LF Details Description
Related parts for 93690-101-60LF
RELAY SSR 120VAC 1.2A TRIA 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 410MA 840 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD PF4.0 30 SAU datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
PMODSWT SLIDE SWITCH MODULE datasheet.pdf
TNC JACK-AMC PLUG 1.32MM 75MM datasheet.pdf