3M 939974-01-12-RK
939974-01-12-RK picture photo
Mfg. Part Number
939974-01-12-RK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
939974-01-12-RK.pdf
Availability of 939974-01-12-RK
QUANTITY
939974-01-12-RK Order Process
Ship out your order
Specifications of 939974-01-12-RK
Internal Part NumberEIS-939974-01-12-RK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series929
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeForked
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)939974-01-12-RK
Related Links939974-, 939974-01-12-RK Datasheet, 3M Distributor
939974-01-12-RK Details Description
Related parts for 939974-01-12-RK
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 91 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR BQ2419 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1A 225 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00091UF RADIAL datasheet.pdf