Bel Fuse Inc. 940-SP-360808-K1-A108
940-SP-360808-K1-A108 picture photo
Mfg. Part Number
940-SP-360808-K1-A108
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Plugs
Brief Description
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED
Datasheet Download
940-SP-360808-K1-A108.pdf
Availability of 940-SP-360808-K1-A108
QUANTITY
940-SP-360808-K1-A108 Order Process
Ship out your order
Specifications of 940-SP-360808-K1-A108
Internal Part NumberEIS-940-SP-360808-K1-A108
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsApplication Tooling
RoHS InformationPlug RoHS Compliance
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Plugs
Series36
PackagingBulk
Connector TypePlug
Cable TypeFlat Oval Cable, Solid or Stranded Wires
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
FeaturesMolded Boot, Keyed
ShieldingShielded
Ratings-
Ingress Protection-
TerminationIDC
Length1.046" (26.57mm)
ColorTranslucent - Clear; Black Boot
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Current Rating1.5A
Voltage Rating150V
Housing MaterialPolycarbonate (PC)
Shield MaterialBrass
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940-SP-360808-K1-A108
Related Links940-SP-360, 940-SP-360808-K1-A108 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
940-SP-360808-K1-A108 Details Description
Related parts for 940-SP-360808-K1-A108
MODULE PWR ENTRY 15A 250V SCREW datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/16/180GLF 1.5BK datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 3000K 80CRI datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC576LC3B datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf