Cornell Dubilier Electronics 940C10W1K-F
940C10W1K-F picture photo
Mfg. Part Number
940C10W1K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC AXIAL
Datasheet Download
940C10W1K-F.pdf
Availability of 940C10W1K-F
QUANTITY
940C10W1K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C10W1K-F
Internal Part NumberEIS-940C10W1K-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series940C
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.024" Dia x 1.811" L (26.00mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C10W1K-F
Related Links940C1, 940C10W1K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C10W1K-F Details Description
Related parts for 940C10W1K-F
CAP CER 0.047UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN SPLICE END FEED PIGTAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 25MM datasheet.pdf