Cornell Dubilier Electronics 940C12P22K-F
940C12P22K-F picture photo
Mfg. Part Number
940C12P22K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 1.2KVDC AXIAL
Datasheet Download
940C12P22K-F.pdf
Availability of 940C12P22K-F
QUANTITY
940C12P22K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C12P22K-F
Internal Part NumberEIS-940C12P22K-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series940C
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.846" Dia x 1.339" L (21.50mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C12P22K-F
Related Links940C12, 940C12P22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C12P22K-F Details Description
Related parts for 940C12P22K-F
CONN TERM FEMALE 22-28AWG TIN datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8MCU OTP 128K 20SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
PMI CONVEX CAP YLW DIFF FROSTED datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf