Cornell Dubilier Electronics 940C16P33K-F
940C16P33K-F picture photo
Mfg. Part Number
940C16P33K-F
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 1.6KVDC AXIAL
Datasheet Download
940C16P33K-F.pdf
Availability of 940C16P33K-F
QUANTITY
940C16P33K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C16P33K-F
Internal Part NumberEIS-940C16P33K-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.925" Dia x 1.811" L (23.50mm x 46.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C16P33K-F
Related Links940C16, 940C16P33K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C16P33K-F Details Description
Related parts for 940C16P33K-F
ROTARY SWITCH datasheet.pdf
FUSE 20A 690V DIN 000 GR UC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 56V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 75V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
3POS MT - EDGE HOUSING datasheet.pdf