Cornell Dubilier Electronics 940C16P68K-F
940C16P68K-F picture photo
Mfg. Part Number
940C16P68K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 1.6KVDC AXIAL
Datasheet Download
940C16P68K-F.pdf
Availability of 940C16P68K-F
QUANTITY
940C16P68K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C16P68K-F
Internal Part NumberEIS-940C16P68K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series940C
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.280" Dia x 1.811" L (32.50mm x 46.00mm)