Cornell Dubilier Electronics 940C20P15K-F
940C20P15K-F picture photo
Mfg. Part Number
940C20P15K-F
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 2KVDC AXIAL
Datasheet Download
940C20P15K-F.pdf
Availability of 940C20P15K-F
QUANTITY
940C20P15K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C20P15K-F
Internal Part NumberEIS-940C20P15K-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.768" Dia x 1.811" L (19.50mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C20P15K-F
Related Links940C20, 940C20P15K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C20P15K-F Details Description
Related parts for 940C20P15K-F
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC R6 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
PAC-CTLX-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf
04 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR BD9B300MUV datasheet.pdf
RES 10M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf