Cornell Dubilier Electronics 940C8P33K
940C8P33K picture photo
Mfg. Part Number
940C8P33K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 850VDC AXIAL
Datasheet Download
940C8P33K.pdf
Availability of 940C8P33K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
940C8P33K Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C8P33K
Internal Part NumberEIS-940C8P33K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series940C
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.709" Dia x 1.339" L (18.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C8P33K
Related Links940C, 940C8P33K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C8P33K Details Description
Related parts for 940C8P33K
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TXRX SFP SGL 2.125GB/S 850NM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf