| Internal Part Number | EIS-942-A4M-2D-K180E | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Ultrasonic Receivers, Transmitters | |
| Series | 942 | |
| Packaging | * | |
| Frequency | 180kHz | |
| Bandwidth | - | |
| Transmit Sensitivity | - | |
| Receive Sensitivity | - | |
| Voltage - Rated | 19 V ~ 30 V | |