Cornell Dubilier Electronics 942C20S47K-F
942C20S47K-F picture photo
Mfg. Part Number
942C20S47K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 2KVDC AXIAL
Datasheet Download
942C20S47K-F.pdf
Availability of 942C20S47K-F
QUANTITY
942C20S47K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 942C20S47K-F
Internal Part NumberEIS-942C20S47K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series942C
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.709" Dia x 1.811" L (18.00mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)942C20S47K-F
Related Links942C20, 942C20S47K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
942C20S47K-F Details Description
Related parts for 942C20S47K-F
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DSUB 5W5 F PCB B/L G50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO24 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 23 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TO220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf